O nas

Szkoła Języka i Kultury Polskiej UJ oferuje kursy języka polskiego dla obcokrajowców, wzbogacone wykładami z zakresu historii, sztuki, zagadnień społecznych, politycznych i ekonomicznych.

Nasza Szkoła – najstarsza i największa w Polsce – została powołana do życia w roku 1969, ale jej początki sięgają lat trzydziestych. Tysiące studentów, profesorów, gości z całego świata uczestniczyło w letnich programach języka i kultury polskiej. Na uroczyste wykłady inauguracyjne zapraszani są najwybitniejsi przedstawiciele świata nauki, kultury i polityki – byli wśród nich: Czesław Miłosz, Norman Davies, Andrzej Olechowski, Leszek Balcerowicz, Krzysztof Zanussi, Andrzej Wajda, Adam Zagajewski, Ryszard Kapuściński, Anders Bodegård.

Oprócz bogatego programu akademickiego Szkoła organizuje wycieczki do najciekawszych miejsc w Krakowie i w okolicy. Specyficzna atmosfera wielokulturowej, wielojęzycznej społeczności uczestników letniego programu studiów gwarantuje niezapomniane przeżycia i wspomnienia.

W roku 2000 minister spraw zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej nagrodził Szkołę dyplomem za wybitne zasługi dla promocji Polski w świecie. W roku 2002, 2005 i 2008 Szkoła została uhonorowana prestiżowym dyplomem European Label, przyznawanym przez Komisję Europejską za nowatorskie inicjatywy w nauczaniu języków obcych – w tym przypadku języka polskiego jako obcego.