Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Pomiń baner

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

PROGRAM TURYSTYCZNO-KULTURALNY SZKOŁY LETNIEJ 2024

4 lipca 2024 r., czwartek – WYJAZD INTEGRACYJNY DO WINNICY JURA 
Dla kursów: A-2, A-3, A-4, A-5, A-6

6 lipca 2024 r., sobota – ZWIEDZANIE STAREGO MIASTA W KRAKOWIE 
Dla kursów: A-2, A-3, A-4, A-5, A-6

13 lipca 2024 r., sobota – WYJAZD DO ZAKOPANEGO (wycieczka całodzienna!)
Dla kursów: A-2, A-3, A-4, A-5, A-6

14 lipca 2024, niedziela – ZWIEDZANIE FABRYKI EMALIA OSKARA SCHINDLERA 
Dla kursów: A-3, A-4, A-5, A-6

20 lipca 2024, sobota – ZWIEDZANIE KOPALNI SOLI „WIELICZKA” 
Dla kursów: A-3, A-4, A-5, A-6, B-2, B-3, B-4

21 lipca 2024, niedziela – SPACER PO STARYM PODGÓRZU
Dla kursów: A-4, A-5, A-6, B-2, B-3, B-4

27 lipca 2024 r., sobota – ZWIEDZANIE ZAMKU W PIESKOWEJ SKALE (wycieczka całodzienna!) 
Dla kursów: A-4, A-5, A-6, B-2, B-3, B-4, C-2, C-3

28 lipca 2024 r., niedziela – SPACER PO NOWEJ HUCIE 
Dla kursów: A-5, A-6, B-3, B-4, C-2, C-3

3 sierpnia 2024 r., sobota – SPŁYW DUNAJCEM (wycieczka całodzienna!)
Dla kursów: A-5, A-6, B-3, B-4, C-2, C-3, D-2

4 sierpnia 2024 r., niedziela – SPACER PO KAZIMIERZU 
Dla kursów: A-6, B-4, C-3, D-2

10 sierpnia 2024 r., sobota – ZWIEDZANIE MUZEUM KOŚCIUSZKOWSKIEGO i KOPCA KOŚCIUSZKI
Dla kursów: A-6, B-4, C-3, D-2

DODATKOWE INFORMACJE:

  • W ramach zajęć z języka polskiego wszyscy uczestnicy Szkoły Letniej 2024 odwiedzą również Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Collegium Maius
  • Szczegóły wycieczek, w tym godziny wyjazdu z Krakowa i godziny powrotu, zostaną przekazane przez asystentów na kilka dni przed planowaną wycieczką. 
  • Informujemy, że program może ulec zmianie ze względu na stan pogody w dniu wycieczki lub inne nieprzewidziane zdarzenia losowe.

Dla kursów: A-2, A-3, A-4, A-5, A-6

Winnica Jura została założona w 2015 r. we wsi Rybna, położonej ok. 25 km od Krakowa. Jest winnicą ekologiczną, w której do ochrony winorośli nie stosuje się środków chemicznych. Pierwsze wina próbne powstały już rok po założeniu winnicy, a regularna roczna winifikacja rozpoczęła się w 2017 r. Winnica Jura jest nie tylko miejscem produkcji wina, lecz także miejscem spotkań integracyjnych, ślubów i degustacji.

Uczestnicy Szkoły Letniej 2024 wezmą udział w degustacji win, zwiedzaniu winnicy i zabawach integracyjnych. 
Więcej informacji o Winnicy Jura można znaleźć tutaj (strona internetowa Winnicy).    

Ciekawostki o winiarstwie w Polsce:

Collegium Maius jest najstarszym budynkiem akademickim w Polsce. Został przekazany wspólnocie Uniwersytetu Jagiellońskiego przez króla Władysława Łokietka na początku XV wieku. Do połowy XIX wieku pełnił funkcję biblioteki, miejsca prowadzenia wykładów, skarbca i rezydencji profesorów. W 1980 r. Collegium Maius zostało przeznaczone na siedzibę Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego. 

Uczestnicy Szkoły Letniej 2024 r. poznają historię Collegium Maius i Uniwersytetu, obejrzą kilkusetletnie zbiory uniwersyteckie i zwiedzą m.in. Aulę Jagiellońską, pełniącą dawniej funkcję sali wykładowej. 

Więcej informacji o Collegium Maius i Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego można znaleźć tutaj (strona internetowa muzuem)

Dodatkowe informacje:

Dla kursów: A-2, A-3, A-4, A-5, A-6

Krakowskie Stare Miasto jest jednym z najważniejszych kulturowo i historycznie miejsc w Polsce. W 1978 r. zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Obszar wpisany na tę listę obejmuje Stare Miasto w obrębie dawnych murów, Wzgórze Wawelskie oraz dzielnicę Kazimierz i Stradom. Centrum Starego Miasta stanowi Rynek Główny, na którym znajdują się takie zabytki, jak na przykład Kościół Mariacki, Sukiennice i wieża ratuszowa.

Uczestnicy Szkoły Letniej 2024 odwiedzą Rynek Główny, Wzgórze Wawelskie, Katedrę na Wawelu, przejdą najpiękniejszymi ulicami Starego Miasta, zapoznając się z historią Krakowa i obserwując jego współczesne oblicze. 

Ciekawostki o Starym Mieście w Krakowie i muzea warte odwiedzenia: 

  • W Kościele Mariackim znajduje się późnogotycki ołtarz, uznawany za arcydzieło sztuki rzeźbiarskiej, stworzony przez Wita Stwosza. Więcej informacji o Bazylice Mariackiej można znaleźć tutaj (oficjalna strona świątyni)
  • Stare Miasto otacza pas zieleni, zwany Plantami, który powstał na terenie dawnych murów miejskich i fosy. 
  • W Sukiennicach znajduje się Oddział Muzeum Narodowego, a ściślej Galeria Sztuki Polskiej XIX Wieku: strona internetowa oddziału
  • Podziemia Rynku Głównego można zwiedzać! Znajduje się w nich Muzeum Rynek Podziemny: strona internetowa muzeum
  • Przy Rynku Głównym ma swoją siedzibę Międzynarodowe Centrum Kultury (MCK). MCK zajmuje się promocją kultury Europy Środkowo-Wschodniej oraz problematyką dziedzictwa kulturowego. Więcej informacji o działalności MCK i prezentowanych wystawach można znaleźć tutaj (strona internetowa MCK)

W czasie spacerów po Krakowie uczestnicy Szkoły Letniej 2024 odwiedzą następujące dzielnice Krakowa:

STARE PODGÓRZE – dzielnica była osobnym miastem, które połączono z Krakowem w 1915 r. W czasie II wojny światowej na terenie Starego Podgórza utworzono getto żydowskie, którego historię opowiada wiele miejsc pamięci i muzeów, w tym Plac Bohaterów Getta oraz Apteka Pod Orłem. Na terenie Podgórza znajduje się również Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora Cricoteka  oraz Kopiec Krakusa, z którego można podziwiać panoramę Krakowa. 

Dla kursów: A-4, A-5, A-6, B-2, B-3, B-4
Data spaceru: 21 lipca 2024 r., niedziela

Mapa Starego Podgórza ze strony internetowej Podgórze.pl

NOWA HUTA – decyzja o budowie Nowej Huty została podjęta w latach 50. XX wieku przez władze Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej (PRL). Miasto miało być wzorcowym miastem socjalistycznym, realizującym politykę społeczną i produkcyjną państwa socjalistycznego. Obszar pierwotnego założenia urbanistycznego Nowej Huty wpisany został do rejestru zabytków. Najważniejsze miejsca dzielnicy to Plac Centralny z Aleją Róż, XIII-wieczne opactwo Cystersów  wraz z Kościołem św. Bartłomieja oraz Kopiec Wandy. 

Dla kursów: A-5, A-6, B-3, B-4, C-2, C-3
Data spaceru: 28 lipca 2024 r., niedziela

Mapa Nowej Huty ze strony internetowej Kraków.pl. https://www.krakow.pl/odwiedz_krakow/1302,artykul,trasa_nowohucka.html

KAZIMIERZ – dzielnica wchodząca w skład obszaru Starego Miasta, silnie związana z kulturą żydowską i ogólnie z życiem kulturalnym Krakowa. Do XVIII wieku Kazimierz funkcjonował jako osobne miasto, następnie został przyłączony do Krakowa. W tej dzielnicy znajduje się wiele zabytków kultury żydowskiej (np. Stara Synagoga), instytucji kultury (np. Centrum Kultury Żydowskiej) oraz restauracji i kawiarni, w których toczy się życie towarzyskie Krakowian.

Dla kursów: A-6, B-4, C-3, D-2
Data spaceru: 4 sierpnia 2024 r., niedziela 

Mapa Kazimierza ze strony internetowej PolskieSzlaki.pl

Dla kursów: A-2, A-3, A-4, A-5, A-6

Zakopane to jedna z najbardziej znanych górskich miejscowości wypoczynkowych, położonych w bezpośrednim sąsiedztwie Tatr. To najwyżej położone miasto Polski. Rocznie Zakopane odwiedza około 1,5 miliona turystów! W granicach administracyjnych zakopanego znajduje się część Tatr z najwyższym punktem, jakim jest wierzchołek Świnicy – 2301 m n.p.m. Jedną z najbardziej znanych ulic Zakopanego są tzw. Krupówki – ruchliwe, pełne sklepów z pamiątkami centrum miasta. Zakopane jest również pełne zabytków architektonicznych, reprezentujących styl zakopiański. 

Uczestnicy Szkoły Letniej 2024 będą mogli wybrać zwiedzanie Zakopanego lub wyjście z przewodnikiem na jeden z górskich szlaków. 

Dodatkowe informacje i ciekawostki o Zakopanym: 

  • Panoramiczna mapa Zakopanego dostępna jest tutaj (Strona internetowa Zakopane.pl). 
  • W Zakopanym można zobaczyć Muzeum Stylu Zakopiańskiego w Willi Koliba. Strona internetowa muzeum dostępna jest tutaj
  • W Zakopanem znajduje się największa skocznia narciarska w Polsce, zwana Wielką Krokwią, którą wniesiono w 1925 roku. 

Dla kursów: A-3, A-4, A-5, A-6

Fabryka powstała w 1937 roku jako miejsce produkcji wyrobów emaliowanych i blaszanych, od 1939 roku zarządzane przez Oskara Schindlera. Po wybuchu II wojny światowej Schindler zatrudniał w swojej fabryce Żydów, ratując ich tym samym przez wywózką do obozów koncentracyjnych. W dawnym budynku administracyjnym Fabryki umieszczono wystawę prezentującą dzieje Krakowa w czasie okupacji niemieckiej (1939-1945), natomiast w budynkach pofabrycznych znajduje się obecnie Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK. https://www.mocak.pl/

Uczestnicy Szkoły Letniej 2024 będą mieli możliwość zapoznania się z historią Krakowa w czasie II wojny światowej, w tym z historią ratowania Żydów przez Schindlera. 

Z historią Fabryki można zapoznać się tutaj (strona internetowa Fabryki Schindlera). 

Dla kursów: A-3, A-4, A-5, A-6, B-2, B-3, B-4

Już od XIII wieku Kopalnia Soli „Wieliczka" była ważnym elementem gospodarki państwa polskiego. Razem z kopalnią w Bochni, stanowiła część przedsiębiorstwa wydobycia i sprzedaży soli, nazywanego Żupy Krakowskie. Złoża solne, jakie nadal wydobywane są w kopalni, liczą około 14 milionów lat. W 1978 roku została wpisana na I Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO. 

Uczestnicy Szkoły Letniej 2024 przejdą Trasą Turystyczną, zwiedzając z doświadczonym przewodnikiem najważniejsze części Kopalni, w tym Kaplicę św. Kingi, kopalniane szyby czy podziemne jeziora. 

Ciekawostki o Kopalni Soli „Wieliczka”:

  • Informacje o geologii Kopalni można znaleźć tutaj (strona internetowa Kopalni). 
  • Częścią kompleksu Kopalni Soli „Wieliczka” jest Tężnia Solankowa na świeżym powietrzu. 

Dla kursów: A-4, A-5, A-6, B-2, B-3, B-4, C-2, C-3

Zamek Pieskowa Skała położony jest na terenie Ojcowskiego Parku Narodowego, w malowniczej dolinie rzeki Prądnik. Powstał w XIV wieku jako zamek gotycki, następnie został przebudowany w stylu renesansowym. Pełnił funkcję rezydencji królewskiej. Na wystawie stałej w Zamku można zobaczyć eksponaty ilustrujące przemiany w sztuce europejskiej od średniowiecza do połowy XIX wieku. Do Zamku przylega park krajobrazowy, w którym można obejrzeć na przykład słynną Maczugę Herkulesa - wapienną skałę w kształcie maczugi. 

Uczestnicy Szkoły Letniej 2024 obejrzą wystawę stałą prezentowaną w Zamku i będą mieli okazję pospacerować po jego okolicach.

Dodatkowe informacje o Zamku Pieskowa Skała i okolicach: 

  • Zamek Pieskowa Skała znajduje się na tzw. Szlaku Orlich Gniazd, czyli trasy przebiegającej przez województwo małopolskie i śląskie, łączącej zamki i warownie zbudowane na skałach jurajskich. Trasa obejmuje 14 obiektów. Więcej informacji o Szlaku Orlich Gniazd można znaleźć tutaj (strona internetowa orlegniazda.pl). 
  • Mapę szlaków na terenie Ojcowskiego Parku Narodowego można znaleźć tutaj (strona internetowa mapa-turystyczna.pl). 

Dla kursów: A-5, A-6, B-3, B-4, C-2, C-3, D-2

Dunajec jest jedną z najpiękniejszych polskich rzek. Jego najbardziej malowniczą częścią jest tzw. Przełom Dunajca, położony na terenie Pienińskiego Parku Narodowego. Spływy Dunajcem organizowane są przez Polskie Stowarzyszenie Flisaków Pienińskich. Flisak dawniej zajmował się spławem rzecznym towarów. Obecnie ten zawód powiązany jest głównie z turystyką.   

Uczestnicy Szkoły Letniej 2024 wezmą udział w spływie drewnianymi tratwami po Dunajcu. Dodatkowo, odwiedzą również Zamek w Niedzicy. 

Dodatkowe informacje o spływie Dunajcem i Zamku w Niedzicy: 

  • Trasa spływu pozwala zobaczyć najważniejsze szczyty Pienin, w tym Trzy Korony i Sokolicę. 
  • Zamek w Niedzicy został wzniesiony w XIV wieku na wzgórzu w okolicach Jeziora Czorsztyńskiego. Więcej informacji o Zamku można znaleźć tutaj (strona internetowa zamekniedzica.pl). 
  • Informacje o Pienińskim Parku Narodowym, w tym o szlakach turystycznych na terenie parku, można znaleźć tutaj (strona internetowa pieninypn.pl). 

Dla kursów: A-6, B-4, C-3, D-2

Usypany w 1820-23 roku kopiec na krakowskim Zwierzyńcu upamiętnia Tadeusza Kościuszkę, wyjątkową postać w polskiej historii, przywódca Insurekcji kościuszkowskiej 1794 roku i bohatera wielu narodów. Zwiedzając stałą wystawę Muzeum Kościuszkowskiego, uczestnicy Szkoły Letniej będą mogli wejść w interaktywny świat bohatera, poznać najważniejsze wydarzenia z jego życia, przyjrzeć się Kościuszce jako symbolowi walki o niepodległość. 

Po odwiedzeniu Muzeum uczestnicy Szkoły Letniej wejdą na Kopiec Kościuszki, z którego ukazuje się piękny widok na Kraków oraz Tatry. 

Dodatkowe informacje o Muzeum i Kopcu:

  • Szczegółowe informacje o Kopcu i wystawach Muzeum Kościuszkowskiego znajdują się na stronie https://kopieckosciuszki.pl/
  • W budynku Muzeum znajduje się kawiarnia, a na tarasie widokowym restauracja.